Evde Orkide Bakımı Nasıl Yapılır?

İhtişam ve zarafet denilince akla gelen ilk çiçek orkide‘dir. Sakin renkleri ve uzun ömrüyle güzelliğini her zaman sergilemeyi başaran orkide bakımı zamanında ve bilinçli bir şekilde yapıldığında çoğaltmaya ve sağlıklı bir şekilde yetiştirmeye oldukça elverişlidir. Kısa gövdeli ve yayvan yapraklı bir çiçek türü olan orkide genellikle mor ve beyaz rengiyle karşımıza çıkar. Fakat lila ve pembe renklerine de rastlamak mümkündür. Evleri, ofisleri ve daha pek çok yaşam alanını süsleyen bu zarif çiceğin bakımı da kendisi gibi narin bir şekilde yapılmalıdır. Orkideler büyük ve küçük boyutlarda farklı türlerde bulunsa da bakımında dikkat edilecek noktalar genellikle aynıdır.

Evde Orkide Bakımı Nasıl Yapılır?

Eğer bir orkide çiçeği almaya karar verdiyseniz çiçeğin goncalı, yeşil ve dik yapraklı olmasına dikkat etmelisiniz. Gonca sayısı ile çiçeğin ömrü arasındaki doğru orantı çiçeğinizin daha uzun ömürlü olması konusunda dikkat edebileceğiniz önemli bir noktadır. Aldığınız orkidenin yaşam alanları içerisinde doğrudan ışık almayan aydınlık yerlere konulması gerekir. Bunun için güneş görmeyen bir pencere kenarını tercih edebilirsiniz. Klimanın tam karşısına ya da yakınına koymak ise çiçeğiniz için oldukça zararlı bir davranış olacaktır. Eğer yapraklarının üzerinde lekelenme ya da yanma fark ettiyseniz bu büyük ihtimalle çiçeğinizin doğrudan güneş ışığı anlamına gelmektedir. Bu sebeple çiçeğinizin yerini değiştirmeli ve güneş ışığını doğrudan almayan bir yere konumlandırmalısınız.

Saksı seçiminde ise şeffaf renkli saksılar tercih edilmelidir. Saksının gerekli olmayan durumlar haricinde değiştirilmemesi önerilir. Çünkü orkide toprağı özel bir karışımdan elde edilir ve piyasada bulmak oldukça zordur. Saksının şeffaf renkli tercih edilmesinin sebebi ise çiçeğin üst kısımları kadar köklerinin de güneş ışığına ihtiyaç duymasıdır. Orkideler için saksı seçiminin bir diğer ayağı da saksı ölçüleridir. Küçük orkideler için 10-12 cm boyutlardaki saksılar genellikle yeterlidir. Eğer saksı içerisindeki toprak karışımının bozulduğunu ya da köklerin karıştığını fark ederseniz, saksıyı değiştirip köklerin ezilmeyeceği büyüklükte bir saksıya geçiş yapabilirsiniz. Fakat burada ayarı tutturmanız önemlidir. Çok büyük saksılar seçmemeye de özen göstermelisiniz. Yılda 1 ya da 2 kez saksının çiçeğinize uygun olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Orkideler için ideal oda sıcaklığı 18 ile 25 derece arasındadır. Yerine alıştıktan sonra oda sıcaklığındaki hafif dalgalanmalardan etkilenmeyen bu çiçekler tomurcuklanma döneminde bu dalgalanmalar nedeniyle zarara uğrayabilirler.

Orkide çiçeğinin sulanması ise dikkat edilmesi gereken önemli konulardandır. Sulama çok fazla yapılmamalı haftada iki kere olacak şekilde yapılmalıdır. Temiz ve oda sıcaklığındaki bir bardak su, orkidenin su ihtiyacını karşılamak için yeterlidir. Ayrıca yine haftada bir ya da iki kez yapraklarına su püskürtülmesi çiçeğin nem ihtiyacının karşılanması konusunda yardımcı olur. Normal şartlarda orkidenin ömrü üç ile dört ay arasındadır. Bu süre sonunda orkide budanarak tekrar çiçek açması sağlanabilir. Fakat budama sonrasında açık kalan kısımların alüminyum folyo ile kapatılması unutulmamalıdır. Görüntüyü bozması gerekçesi ile saksıdan taşan köklerin kesinlikle kesilmemesi gerekir. Kesildiği takdirde orkideniz fazlasıyla zarar görecektir.

Orkideler Nasıl Çoğaltılır?

Orkide çoğaltılması aşaması oldukça zor ve uğraştırıcı bir süreçtir. Fakat sabırlı ve dikkatli bir şekilde yapıldığında oldukça güzel sonuçlar alabilirsiniz. Orkidelerin çoğaltılması için farklı bir kaç yöntem bulunmaktadır. En çok tavsiye edilen yöntemlerden birisi de keiki üretmek olarak geçmektedir. Keiki olarak bahsedilen yöntem ise orkidenin yavrulaması olarak açıklanabilir. Orkidenin uç kısımlarında oluşan bebek orkideler de diyebileceğimiz keikiler genellikle ilkbahar mevsiminde oluşurlar. Kökler yeterince uzadığı zaman keiki ayırılmalı ve en az iki yaprak ve kök olmasına dikkat edilmelidir. Şeffaf saksılara ekilen keikiler bir süre sonra tekrar çiçeklenecektir. Bu süre zarfında çiçeğin serin bir yerde muhafaza edilmesi oldukça önemlidir. Ayrıca keiki yöntemi ile kırılan dalları onarmak da mümkündür. Bunun için su dolu bir vazoda çiçekler solana kadar orkidenin bekletilmesi gerekir. Bu süreç sonunda keiki oluşumu için şansınızı deneyebilirsiniz.

Orkide Bakımı Budama

Genellikle ölü kısımlarının ayıklanması, şekil verilmesi ve yeniden çiçeklendirilmesi amacıyla budanan orkideleri budamak için fazla acele edilmemelidir. Saplar sararıp kahverengine dönünceye kadar beklenmelidir. Orkide Budama işlemi için en uygun zaman eylül ile kasım ayları arasındadır. Hassas ve zarif bitkiler için budama öncesinde kullanacağınız budama makasını ve elinizi iyi bir şekilde dezenfekte etmiş olmalısınız. Budama sırasında kuruyan ve sararan yapraklarla kuruyan çiçek sapları gövdeye yakın bir yerden kesilir. Bu esnada gövdeye zarar vermemeye özen gösterilmelidir. Ölü kökler ve saplar temizlendikten sonra bakteri oluşumunu engellemek amacıyla tarçın ya da kömür tozu serpilebilir. Orkideler aynı çiçeğin sapından yılda iki ya da üç kez çiçeklenebilir. Yeniden çiçeklendirme işlemi için çiçeklenme döneminin sonuna gelindiğinde çiçek sapı yeşilken ortadan kesilmelidir. Eğer çiçek sapı kahverengileşmiş ve tamamen kurumuş ise çiçek gövdesine yakın bir yerden kesilip çıkarılmalıdır.

Şanlıurfa orkide siparişi için yandaki  düğmeyi kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Whatsapp ile sipariş verebilirsiniz.Hemen Sipariş Ver!
+