Öğretmenler Günü

Öğretmenler Günü, öğretmenler için özel olarak kutlanan bir gündür. Bu güzel günde öğrenciler, öğretmenlerine hediyeler vererek ve birbirlerine sarılarak Öğretmenler Günü’nü kutlar. Öğrencilerin geleceğinin altyapısını kuran öğretmenler, genellikle kalem, kitap, giysi, çeşitli kırtasiye ürünleri gibi hediyeler almaktadır.

 

Öğretmenler, bizlerin geleceğe daha iyi hazırlanmasını sağlayan eğitmenlerdir. Öğretmenlik, bir toplumu geliştirmeyi ve bilgi dağarcığını genişletmeyi sağlayan meslektir. Öğretmenler sayesinde toplumlar daha bilgili ve daha gelişmiş olabilir. Örneğin ülkelerin uzay yarışı, devletlerin bilimde ilerleyişi, sağlık alanındaki yeni buluşlar, yüksek teknoloji fabrikaların kurulması gibi birçok alan, öğretmenlerin öğrencilerine ders vermesi ile gelişmiştir ve bu sayede bu alanlarda çalışacak insanlar oluşmuştur. Örneğin Fizik öğretmenleri sayesinde Fizik alanında birçok gelişme yaşanırken Biyoloji öğretmenleri sayesinde sağlık alanında çeşitli gelişmeler yaşanmaktadır. Resim ve Müzik dersleri ise sanatın gelişmesinde katkı sağlayan ve güçlü bir altyapı oluşturan derslerdir. Bunun gibi her Matematik, Beden Eğitimi, Coğrafya, Kimya gibi her dersin kendi alanında bir önemi vardır.

 

Öğretmenler Günü, Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde Mustafa Kemal Atatürk’ün 24 Kasım 1928 yılında kabul ettiği bir gündür. 24 Kasım 1981 yılında Öğretmenler Günü, ülke çapında kutlanmaya başlanmış ve 26 Kasım 1992’de yayınlanan yönetmelik ile Öğretmenler Günü resmiyet kazanmıştır.

Öğretmenler Günü, diğer ülkelerde farklı günlerde kutlanmaktadır. Bazı ülkelerde resmî olarak tatil olarak kutlanır, öğrenciler öğretmenlerin evlerini ziyaret ederler. Kardeş ülke Azerbaycan’da 5 Ekim’de kutlanırken, Çek Cumhuriyeti’nde 28 Mart’ta kutlanmaktadır. Türkiye’nin komşusu İran’da 2 Mayıs, Asya ülkesi Hindistan’da 5 Eylül, Avustralya’da Ekim ayının son Cuma günü ve resmî tatil olarak, Malezya’da 16 Ekim, Peru’da 1953’ten beri 6 Temmuz, Slovakya’da 28 Mart olarak kutlanmaktadır. Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan, Umman, Ürdün, Libya gibi 12 Arap ülkelerinin bulunduğu bölgede ise 28 Şubat’ta kutlanmaktadır.

Birçok ülkede 1994’ten bu yana Öğretmenler Günü, UNESCO’nun tavsiyesi ile 5 Ekim tarihinde kutlanmaktadır. Her ülkede kültürel farklılığa göre Öğretmenler Günü, farklı şekillerde kutlanmaktadır.

Neden Kutlanır ?

Eğitimin hayatımızda önemli bir yeri bulunmaktadır. Eğitim olmayan bir toplum gelişemez. Bundan dolayı eğitim ve öğretmenlerin değeri büyüktür. Eğitim, hayatımızın her alanında görülmektedir. Yazının bulunuşu, tekerleğin icadı, tarıma geçiş, paranın icadı, astronomik olaylar ve daha fazlası çeşitli insanlar tarafından keşfedilen sistemlerdir. Bu da gelecekte insanların bu konularda öğretmenler tarafından eğitim alması ve daha fazla gelişmesini sağlamıştır.

Öğretmenler Günü, Türkiye’de resmî olarak Atatürk’ün 100. doğum yılı olan 24 Kasım 1981, diğer ülkelerde ise farklı zamanlarda kutlanan bir özel gündür. 24 Kasım Öğretmenler Günü, öğrencilerle öğretmenlerin ilişkisini daha da güçlendirmesi için kutlanmaktadır. Öğrenciler, öğretmenlerinin yanına giderek çeşitli hediyeler verir ve öğrenci bu esnada kutlama mesajlarını belirtir.

Öğretmenler Günü, öğretmenlerin toplumdaki yerinin, rolünü ve önemini daha da güçlendiren bir gündür. Bu da öğretmenlerin geleceğin nesilleri için ne kadar önemli bir rol sahibi olduklarını göstermektedir. Öğretmenler Günü, öğretmenlerin önemini hatırlattığı, öğrencilere yeni şeyler kattığı için saygı duyulması gereken insanlar olduğunu gösteren özel bir gün olduğu için bu günün önemi öğretmenler ve öğrenciler için büyüktür.

Öğretmenler Günü’nün bir diğer önemi, öğrencilerin öğretmenlere duyduğu sevgiyi göstermesidir. Bu olay, öğretmenlerin öğrenciler arasındaki ilişkisini güçlendirerek öğretmenlerin derslerde öğrencilerine daha iyi ders anlatmasını sağlayacak. Öğretmen ve öğrenci arasındaki bağ ne kadar güçlü olursa öğretmen o kadar kaliteli bir eğitim sunacaktır. Bundan dolayı Öğretmenler Günü, öğrenciler ve öğretmenler arasında çeşitli aktivitelerle birlikte desteklenerek önemli bir gün olarak kutlanmaktadır.

Öğretmenler Günü’nün en önemli kutlanma nedenlerinden bir diğeri ise yıllar sonra mezun olduktan sonra bile öğretmeninizin yanına gidip ziyaret etmektir. Bu önemli gün, öğretmenlerinizi hatırlamanızı sağlayacak ve siz o zaman eğitim gördüğünüz öğretmenlerinizi ziyaret edeceksiniz. Bu sayede yıllar geçse de ilkokul hocanızı bile halen hatırlıyor ve ziyaret ediyor olacaksınız. Bu da öğretmenlerinizin kendini daha değerli hissetmesini ve sevgi dolu olmasını sağlayacaktır. Eğer gitmeniz mümkün değilse bir zarf, mektup veya herhangi bir iletişim aracı ile bile iletişime geçmek öğretmeninizin mutlu olmasını ve sizi hatırlamasını sağlayacaktır.

Öğretmenler Günü Çiçekleri

Öğretmenler Günü’nde öğretmeninize alacağınız bir diğer hediye ise çiçek olmaktadır. Çiçekler, diğer özel günlerde olduğu gibi Öğretmenler Günü’nünde vazgeçilmezi haline gelmiştir. Öğretmenler Günü’nde öğrenciler öğretmenleri için renkli renkli çiçekler, papatyalar, karanfiller, güller, menekşeler, kır çiçekleri gibi birçok çiçeği hediye edebilir. Çiçekler, hem ortamı yumuşatmak için hem de ortama güzel bir hava katmak için öğretmene verilecek harika hediyelerden birisi olabilir.

Öğretmenler Günü’nde öğrencinin öğretmene vereceği çiçekler için “Urfaciceksiparisi.com” web sitesinden yararlanabilirsiniz. Bu site size renkli renkli çiçekler, çeşitli güller, vazo ve ayıcık hediyeli çiçekler gibi özel günlerde hediye edebileceğiniz çeşitli eşyalar sunmaktadır. İster ayıcıklı çiçek buketini tercih edin, ister güller alın. Sevginizi göstermek istediğiniz kişiye bu hediyeyi vermeniz aranızdaki sevgi bağının daha da artmasına yol açacaktır.

Bu web sitesinin tercih etmeniz için birkaç sebep bulunmaktadır. İlk olarak ücretsiz kargo yapan firma, ürünleri aynı günde teslim etmektedir. %98.7 müşteri memnuniyetine sahip firma, bu oranla ne kadar kaliteli bir firma olduğunu göstermektedir. Shopier ile güvenlik ödeme desteği sunan firmamız, güvenli bir şekilde ödemelerinizi yapmanızı sağlar. Firmanın bir diğer önemli noktası ise siparişlerinizi 7/24 verebiliyor olmanızdır. Her ne kadar çalışma saatleri olsa da siparişlerinizi web sitesi üzerinden istediğiniz zaman vererek firmanın bunu kısa sürede değerlendirmesini sağlayabilirsiniz. Alışveriş sepeti sistemi bulunan web sitesi, size toplu ürün alışverişi yapmanızı sağlıyor. Bu da size birden fazla hediye alabilme imkanı tanıyor. Firmayı tercih etmenizin bir diğer sebebi ise çeşitliliktir. Firma, birçok bitki ve çiçek çeşidini satmaktadır. Ara ara yapılan indirimlerle firmadan daha uygun fiyata çiçekler alabilirsiniz.

“Urfaciceksiparisi.com”, Öğretmenler Günü dışında Kadınlar Günü, doğum günü, sevgiliye özel, yıldönümü, Anneler Günü gibi birçok özel güne çiçek siparişi vermenizi sağlamaktadır. Firma üzerinde papatya, gül, orkide, bonsai, sukulent, antoryum gibi birçok çiçek türlerinin satılmasının yanında çelenk satışı da bulunmaktadır. Özel günlerinizde güvenli ödeme seçeneğine sahip bu firmanın web sitesine girerek istediğiniz ürünleri seçebilir, alışverişinizi tamamlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Whatsapp ile sipariş verebilirsiniz.Hemen Sipariş Ver!
+